İmplant

İmplant

İmplant; bir veya birkaç tane eksik dişi olan, arka bölgelerde dişsiz sonlanan boşlukları olan bireylerde, kişinin kendi orijinal dişlerine dokunmadan ve hareketli damak protez takmalarına gerek kalmadan çene kemiklerinin içerisine yerleştirilen ve üzerlerine sabit porselen dişler yapılarak bu boşlukların restore edilmesini sağlayan, titanyum veya zirkonseramikten imal edilmiş vidalardır. Ayrıca tam dişsiz olan ve damak protez kullanan hastalarda, konuşma ve yemek yeme sırasında damak protezlerinin yerlerinden oynaması şikayeti görülmektedir. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar sayesinde bu damak protezler ağza sabitlenebilmekte ve fonksiyon sırasında yerlerinden oynaması giderilebilmektedir.

İmplant' ın Ömrü Ne Kadardır ?

İmplantın uygulandığı bölgenin kemik kalitesine, bireyin kontrol edilemeyen yüksek Diyabet hastalığı, bağışıklık sistemini düşürücü bir hastalığı ya da kemik erimesi hastalığı olmamasına, bireyin ağız hijyeni kurallarına dikkat etmesine ve 6 ayda bir düzenli Diş Hekimi kontrolüne gitmesine bağlı olarak, 20 ila 30 yıl arası ağızda kalabilmektedir. Uzun vadede kalıcı olarak kabul edilir.

Tedavi Süresi Ne Kadardır ?

İmplantı çene kemiğine yerleştirdikten bir hafta sonra dikişler alınır. Üst yapı protezi yapılmadan önce implant ve kemiğin kaynaması için(osseointegrasyon süresi) 2,5-6 ay arası bekleme süresi vardır. Bu süre implant yerleştirilen bölgenin kemik kalitesine, alt ve üst çene olmasına, implantın yüzey kalitesine, operasyonun başarısına ve hastanın sistemik yapısına göre değişiklik göstermektedir.

İmplant Ağrılı Bir Tedavi Midir?

Operasyon günü ve takibeden ilk birkaç gün içerisinde ağrı, yüzde şişlik ve ağzı tam açamama şikayetleri görülebilir ama cerrahinin derecesi, hastanın verilen ilaçları düzenli kullanması ve ilk 24 saat buz kompresi yapmasına bağlı olarak bu şikayetler ya çok düşük seyirde olmakta yada hiç görülmemektedir.

İmplant Pahalı Bir Tedavi Midir?

Kliniğimizde dünyanın en gelişmiş yüzey yapısına sahip en iyi implantları kullanılmaktadır. Bunlar yurtdışından ithal edilen malzemelerdir ve dövizle alınmaktadır. İmpant tedavisi, Uzmanlık gerektiren ve steril şartların maksimum uygulanması gereken cerrahi prosedürlere sahip bir tedavi şeklidir. Orjinal dişlere dokulmaması, kişiyi sabit dişlerine kavuşturması ve sağlıklı ağızlarda ortalama ömürlerinin uzun yıllar olması avantajları düşünüldüğünde maliyet ikinci planda kalmaktadır. Günümüzde ithalatçı firmaların fiyatlarını düşürmesine bağlı olarak daha önceki senelere göre daha hesaplı fiyatlara implant tedavileri yapılabilmektedir. 

Gömülü Diş Çekimi hakkında bilgi almak için tıklayınız.