Gülüş Estetiği (Hollywood Smile)

Gülüş Estetiği (Hollywood Smile)

Gülüş estetiği (Hollywood Smile) son yıllarda sıklıkla başvurulan diş estetiği yöntemidir. Diş diziliminin sağlıklı olması, diş ağrısının ya da dişeti iltihabının bulunmamasının yanı sıra dişlerin estetik bir görünüme sahip olması kişinin sosyal yaşamında da oldukça önemlidir.

Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmelerin diş hekimliği alanını da etkilemesi üzerine gülüş estetiği işlemleri de güvenilir ve konforlu bir şekilde uygulanmaktadır.

Gülüş Estetiği Nedir?

Gülüş estetiği, bir başka deyişle Hollywood Smile; çeşitli nedenler sonucunda görünümü bozulan diş ve diş etlerinin estetik bir görünüme sahip olması amacı ile uygulanan işlemlerin bütünüdür. Diş renginin doğal ve beyaz olmasının yanı sıra dişetlerinin görünümünün güzel ve dişlerin boyutlarının birbiri ile orantılı olmasını da amaçlamaktadır.

Güzel Dişlere Ve Gülüş Estetiğine Sahip Olmak Neden Önemlidir?

Güzel bir gülüş için dişler beyaz, eksiksiz ve düzgün sıralanmış, dişetleri de sağlıklı olmalıdır. Ağız sağlığı iyi olan bir kişinin iş, sosyal ve özel yaşamında diğer kişilere oranla çok daha mutlu ve başarılı olduğu bilinmektedir.

Gülüş Estetiği Hangi Yöntemlerle Sağlanmaktadır?

Normal dişlerin formunda, renginde bozukluklar varsa ya da dizilişinde eksik dişler varsa bu bozukluklar implant, zirkonyum porselen, laminate vb. sistemlerle düzeltilebilmektedir. Sararmış dişlere beyazlatma (bleaching) teknikleri uygulanmaktadır. Dişlerde çapraşıklık sorunu varsa ortodonti tedavisi, yani dişlere tel takılmasıyla sorun giderilebilmektedir. Dişetleri aşırı görünen hastalarda gingivektomi ve gingivoplasti operasyonlarıyla bu görüntüler düzeltilebilmektedir.

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişetleri ve dudaklar izole edilerek dişlerin ön mine tabakasına uygulanan beyazlatıcı maddenin lazerle aktive edilmesi ile diş renginin sadece 1 saatte istenilen beyazlığa ulaşması sağlanmaktadır.

Gülüş Tasarımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gülüş tasarımı kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada operasyon planlamasının ayrıntılı bir şekilde yapılması ve operasyon sürecinde planlamaya sadık kalınması önemlidir.

Diş beyazlatma ihtiyacı bulunan kişilerde beyazlatma süresinin farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda diş taşının varlığında bu konuda da işlem uygulanması gerekmektedir.

Porselen laminaların diş üzerine yapıştırılması ile beyaz ve kusursuz bir diş dizilimi görünümüne kavuşulabilmektedir. Bununla birlikte zirkonyum da tercih edilen uygulamalar arasındadır.

Kişide eksik diş bulunması durumunda implant tedavisi; çapraşık diş probleminin varlığında ise ortodontik tedavi de uygulanabilmektedir.

Hollywood Smile Nedir? hakkında bilgi almak için tıklayınız.